Segregacja Śmieci
WSZYSCY DZIAŁKOWCY I OSOBY PRZEBYWAJĄCE NA DZIAŁKACH I TERENIE OGRODU DZIAŁKOWEGO SĄ ZOBOWIĄZANI DO SEGREGACJI ODPADÓW
Rozporządzenie Ministra Środowiska określa ujednolicone zasady segregacji, której podlegają takie odpady jak: papier, szkło, tworzywa sztuczne i metale oraz odpady zielone biodegradowalne. Rozporządzenie określa kolory pojemników, w których należy gromadzić poszczególne grupy odpadów. Odpady winny być gromadzone wyłącznie w określonych pojemnikach. Zabronione jest wrzucanie do pojemników na odpady segregowane innych odpadów, odpadów podlegających segregacji nie wolno również wrzucać do pojemników na odpady komunalne zmieszane.
Na terenie ogrodu działkowego bezwzględnie zabronione jest gromadzenie i wyrzucanie odpadów niebezpiecznych dla środowiska albo odpadów problemowych wielkogabarytowych lub odpadów budowlanych. Każda ilość takich odpadów winna być bezwzględnie zdana przez działkowca, który je wytworzył lub zgromadził do Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych w Gotartowie. Punkt jest czynny od poniedziałku do piątku w godzinach od 9:00 do 17:00 oraz w pierwszą i trzecią sobotę miesiąca w godzinach od 8:00 do 13:00. Zabronione jest wrzucanie takich odpadów do pojemników na odpady komunalne, zarówno zmieszane jak i zbieranych selektywnie oraz gromadzenie ich na działkach i terenie ogrodu działkowego w miejscach ogólnie dostępnych.
Zarząd ogrodu nie zatrudnia osoby sprzątającej, która sprząta odpady pozostawione lub wyrzucone przez działkowców na terenie ogólnym ogrodu, nie jest to również zadaniem zarządu ani obowiązkiem któregokolwiek z członków zarządu czy gospodarza ogrodu, sprzątanie tak pozostawionych odpadów nie jest również obowiązkiem firmy zajmującej się wywozem odpadów. Za sprzątnięcie odpadów pozostawionych na terenie ogólnym ogrodu działkowego lub obok pojemników na odpady trzeba dodatkowo zapłacić i są to dla ogrodu działkowego dość wysokie koszty. W ogrodzie działkowym za wywóz odpadów płacimy solidarnie i za każdą ilość nielegalnie pozostawionych odpadów zapłacą wszyscy działkowcy, co przekłada się bezpośrednio na wzrost opłat ogrodowych.
Teren naszego ogrodu jest monitorowany i w przypadku stwierdzenia naruszenia, obowiązujących zasad postępowania z odpadami i ustalenia osoby, która postępuje niezgodnie z prawem, zostanie zawiadomiona Straż Miejska o nielegalnym pozbywaniu się odpadów. Zgodnie z art. 79b ust. 2 pkt 1 ustawy z dnia 27 kwietnia 2001 r. o odpadach (Dz. U. 2001 nr 62 poz. 628), jeżeli posiadacz odpadów pozbywa się ich wbrew przepisom prawa dotyczącym gospodarowania odpadami podlega karze pieniężnej nakładanej w drodze administracyjnej w wysokości do 500 zł lub grzywny do 5.000 zł.